سه شنبه 4 خرداد 1400
14:26
915اولین گام طرح خورشید خانه اموربانوان فرمانداری شیراز با آزادی ۱۳ زندانی در فارس خاتمه یافت


مراسم اختتامیه طرح خورشید خانه با هدف جمع آوری مشارکت خیرین برای آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد با همت دفتر امور بانوان و خانواده فرمانداری شیراز و مشارکت شهرداری شیراز، سازمان تأمین اجتماعی و شرکت شهرک های صنعتی استان فارس در اداره کل زندان های فارس برگزار و مبلغ حدود ۳میلیارد ریال برای آزادی ۱۳ زندانی جمع آوری گردید.

مدیرکل زندان های فارس در این مراسم با اشاره به تعداد زندانیان جرایم غیرعمد استان گفت: هم اکنون ۸۵۰ زندانی جرایم غیرعمد در زندان های استان محبوس هستند که بدهی این افراد بیش از ۲۰۰میلیارد تومان می باشد و ماندن این افراد در زندان به نفع جامعه نیست و تبعاتی به همراه دارد.

اسحاق ابراهیمی اضافه کرد: سال گذشته با وجود شیوع بیماری کرونا در کشور و تعطیلی کسب و کارها و دورکاری ادارات و اینکه مردم با مشکلات عدیده ای مواجه بودند اما محبت مردم تعطیل نشد و تعداد بیش از ۱۰۰۰زندانی محکوم مالی عمد و غیرعمد با مشارکت گروه های جهادی، خیرین و ستاد دیه استان از زندان های فارس آزاد شدند.

وی افزود: با انعقاد تفاهم نامه همکاری با سپاه فجر استان و بسیج حقوقدانان، خدمات دندانپزشکی به ۱۰۰۰زندانی ارائه شد و در جشن های نذر رهایی زمینه آزادی زندانیان فراهم شد.

مدیرکل زندان های فارس گفت: خانواده زندانیان در معرض آسیب هستند و به کمک نیاز دارند اگر در جامعه جرم شیوع پیدا کند از تبعات منفی افراد به چرخه جرم در امان نخواهیم بود.

ابراهیمی اظهار داشت: اولویت سازمان زندان ها، در سال ۱۴۰۰اشتغال ۸۰درصدی است و سال گذشته با همت و تلاش همکاران ۵۴درصد محکومان درکارگاه های درون و بیرون در بخش خصوصی مشغول به کار کنیم و ۸۰درصد از زندانیان باید در سال جاری مشغول شوند.

فرماندار شیراز گفت: با توجه به آسیب ها و مشکلاتی که دامنگیر زندانیان و خانواده های آنان می شود این آسیب ها بر جامعه هم تأثیرگذار است و باید این قشر مورد توجه جدی مسؤولین و خیرین باشند.

محمدرضا امیری افزود: طرحی از سوی مسؤولین استانداری در راستای آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد پیگیری و از طرف دفتر امور بانوان و خانواده فرمانداری شیراز با عنوان خورشید خانه زمینه آزادسازی ۱۳ زندانی را فراهم کردند و این طرح در مرحله دوم از تیرماه مجدد آغاز به کار می کند.

مدیرکل امور مالی شهرداری شیراز گفت: تعداد ۸۴۵نفر ازکارکنان شهرداری در طرح جمع آوری کمک به آزادسازی زندانیان مشارکت داشتند و این مساعدت ها به صورت مستمر ادامه دارد.

منصورآبادی همچنین اظهار داشت: به منظور پیشگیری از آسیب های اجتماعی، شهرداری شیراز آمادگی جذب زندانیان جرایم غیرعمد پس از آزادی با همکاری شرکت های پیمانکاری را دارد.

تابنده معاون سازمان تأمین اجتماعی فارس هم در این مراسم از کمک ۱۱۱میلیون تومانی کارکنان بخش بیمه ای این سازمان برای آزادسازی زندانیان خبر داد و گفت: کارکنان تأمین اجتماعی آمادگی مساعدت به ستاد دیه برای آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد را دارد.

سیدرضا اسکندری مدیر نمایندگی ستاد دیه فارس به کمک ۲میلیارد تومانی بانک رسالت در قالب اعطای تسهیلات اشاره کرد و گفت: در صورتی که خیرین تمایل داشته باشند می توانیم آنان را برای دریافت وام به منظور آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد به بانک معرفی کنیم.

فتوحی مدیر شهرک های صنعتی فارس همچنین گفت: کارکنان شهرک های صنعتی مبلغ ۵۸میلیون جمع آوری و زمینه آزادی تعدادی از زندانیان را در استان فراهم کردند.