ستاد دیه استان فارس
دوشنبه 30 اردیبهشت 1398
10:50
4764در دیدار رییس دستگاه قضاء با جمعی از مراجع عظام تقلید موضوع زندانیان مهریه از جمله موضوع مورد بحث قرار گرفت تا با تخاذ ساز و کار مناسب افرادی که معسر هستند زندانی نشوند.


در دیدار رییس دستگاه قضاء با جمعی از مراجع عظام تقلید موضوع زندانیان مهریه از جمله موضوع مورد بحث قرار گرفت تا با تخاذ ساز و کار مناسب افرادی که معسر هستند زندانی نشوند

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه فارس، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در نشست با روسای کل دادگستری‌ها و دادستانی‌های سراسر کشور یکی از مسائل مورد گلایه در دستگاه قضایی را مسئله اطاله دانست و اظهار کرد: اطاله دادرسی بحث امروز نیست و از گذشته وجود دارد و یکسری علل برون‌قوه‌ای و برخی علل درون قوه‌ای برای آن مطرح شده است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین به موضوع کثرت جمعیت کیفری اشاره کرد و گفت: با عفوی که رهبر معظم انقلاب به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی اعطا کردند جمعیت کیفری زندان‌ها کاهش یافت اما با برخی قوانین موجود و بعضی نگاه‌ها احتمال دارد جمعیت کاهش یافته دو مرتبه جایگزین شود.

رئیسی همچنین به موضوع کاهش سرمایه اجتماعی و رضایتمندی عمومی نسبت به قوه قضائیه اشاره کرد و افزود: نامناسب بودن برخی برخوردها در سطوح مختلف قوه قضائیه موجب گله‌مندی شده است که باید این موضوع نیز به طور جدی در دستور کار قرار گیرد.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به مسئله حفظ کرامت تصریح کرد: کرامت قضات و کارمندان قضایی از جمله مسائلی است که مورد تاکید رهبری نیز قرار گرفته است. باید سخن آنها مورد توجه قرار گرفته و شنیده شود و تا جایی که می‌توانیم مشکلات احتمالی قضات و کارمندان دستگاه قضایی را رفع کنیم و اینگونه نباشد که قاضی خوب ما دچار مشکلاتی شود و نتوانیم آن را برطرف کنیم.

وی با بیان اینکه دستگاه قضایی در این مورد مخاطب رهبر انقلاب است افزود: نباید نگاهمان فقط به دولت باشد و خصوصی‌سازی‌های اینگونه باید در دست بررسی سازمان بازرسی و دادستان‌ها قرار گیرد قبل از اینکه به بحران اجتماعی و کارگری تبدیل شود.

رییس قوه قضاییه گفت: به اقتضای استان و اقلیم راهکاری که یک حرکت جهادی در قوه قضائیه به دنبال داشته باشد ارائه کنید. ملاک ما این است که پرونده‌ها در دستگاه قضایی بروز و مربوط به سال جاری باشد و پرونده‌های معوقه و مسن مطلقا نباید در دستگاه قضایی وجود داشته باشند.

وی در خصوص کاهش جمعیت کیفری گفت: دادستان‌ها و روسای دادگستری‌ها باید نظارت کنند تا در مواردی که نیازی به بازداشت و زندان نیست فرد بازداشت نشود و تنها در مواردی که حکم قانون و ضرورت است و نمی‌شود کاری کرد از حبس استفاده کنید. تا جایی که می‌توانیم نباید از بازداشت و مجازات حبس استفاده کنیم.

وی همچنین به موضوع زندانیان مهریه اشاره کرد و افزود: در دیداری که روز گذشته با تعدادی از مراجع عظام تقلید در قم داشتم موضوع زندانیان مهریه از جمله موضوع مورد تاکید مراجع بود و باید سازوکاری در نظر گرفته شود تا افرادی که معسر هستند و توانایی مالی مناسب برای تامین بدهی ندارند، زندانی نشوند.

وی از روسای کل دادگستری‌ها خواست به محض اینکه به استان‌های خود بازگشتند بازنگری جدی در مورد زندانیان مهریه داشته باشند و کسانی که اعسارشان روشن است زندان نروند.

رئیسی در پایان به موضوع اجرای احکام مدنی و کیفری اشاره کرد و گفت: نتیجه تمام دادرسی‌ها در اجرای احکام ظاهر می‌شود و متاسفانه آمار اجرای احکام در برخی استان‌ها بویژه شهرهای بزرگ قابل قبول نیست و امروز مسئله اجرای احکام از مسائل و معضلات ماست در حالی که اثر تمام احکام در اجرا ظاهر می‌شود.