ستاد دیه استان فارس
یکشنبه 17 دی 1402
14:45
511محمدمهدی کیانی

۱۰۱ زندانی جرائم غیرعمد از بند زندانهای فارس رها شدند


همزمان با ایام ولادت دخت پیامبر اعظم و چهارمین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی 101 زندانی جرائم غیر عمد از زندان‌های فارس آزاد شده و به جامعه بازگشتند.

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه استان فارس : مدیرکل زندان‌های استان فارس و رئیس ستاد دیه استان در آیین آزادسازی زندانیان که با حضور جمعی از مسئولین قضایی، اجتماعی و دبیرخانه کانون خدمات آستان قدس رضوی در استان فارس برگزار شد، گفت: با پیگیری خیرین، دبیرخانه کانون خدمات آستان قدس در استان و همکاران ستاد دیه موضوع آزادسازی ویژه ۱٠۱  زندانی از شهریور ماه آغاز شد که امروز شاهد آزادی این تعداد زندانی جرام غیر عمد از زندان‌های تابعه استان فارس هستیم. 

اسحاق ابراهیمی اظهار داشت: برای آزادی این زندانیان بالغ بر ۲ میلیون تومان کمک از سوی کانون خدمات آستان قدس رضوی، بیش از ۸ میلیارد تومان از طریق ستاد دیه استان از محل کمک‌های خیرین و نیک اندیشان، بخش اعظمی نیز با مسادات مراجع قضایی و قبول احضار زندانیان جرائم غیرعمد فراهم شده است. 

وی تصحیح کرد: در تحقق این اقدام انسان‌دوستانه و خداپسندانه؛ شکات پرونده‌ها با پیگیری و مساعدت مددکاران زندان‌ها، اعضای ستاد دیه و همچنین خادم‌یاران آستان قدس رضوی در استان، بیش از ۳۰ میلیارد تومان تخفیف در دیون مورد مطالبه خود قرار دادند که  این گذشت شکات حقیقتاً جای تقدیر و تشکر ویژه دارد. 

مدیرعامل ستاد دیه استان فارس اذعان داشت: امروز به‌صورت نمادین ۱۰ نفر از این زندانیان در این مراسم از زندان آزاد شده و به کانون خانواده و جامعه بازمی‌گردند و از این تعداد ۴ نفر زن هستند که به سبب هم‌نامی‌شان با نام مبارک حضرت زهرا سلام الله علیها و  به همت ویژه خیران، آزادی خود را به دست آورده‌اند. 

ابراهیمی در ادامه از وجود ۹۲۸ زندانی جرائم غیرعمد در زندان‌های فارس در حال حاضر خبر داد و گفت: آزادی این تعداد نیازمند حمایت و مساعدت ویژه خیرین و بسیج نیک اندیشان است، افراد که در وقوع جرم مجرمانه و عمد نداشته‌اند آزاد شده و به خانواده‌هایشان بازگردند.

دبیر کانون های خدمت آستان قدس رضوی در استان فارس هم گفت: آستان قدس در سطح کشور و خصوصا در فارس  با ایجاد بنیاد کرامت رضوی، در ۱۹ عرصه به مردم ارائه خدمت می‌کنند.

جابر مهدیار افزود: یکی از کارهای بسیار خوب این مجمع تفاهم نامه همکاری است که با ستاد دیه استان تبادل شده است و بر اساس این تفاهم‌نامه سعی شده است از  ظرفیت‌های خیرین، کمک ها و... برای آزادی زندانیان جرایم غیر عمد استفاده شود که در این ارتباط مادران سرپرست خانواده در اولویت دریافت کمک‌ قرار دارند تا آزادیشان فراهم شده و به کانون خانواده برگردند و به تربیت فرزندان و صیانت از کیان خانواده بپردازند. 

وی گفت: در استان فارس تاکنون ۵۰۲ نفر زندانی با مشارکت اداره کل زندان‌ها، ستاد دیه، خیرین و این مجمع از زندان آزاد شدند که این ۱۰۱ زندانی آزاد شده از مجموع این تعداد هستند.

مهدیار با بیان اینکه افراد آزاد شده از حمایت‌های مجمع  و خیرین در راستای تامین شغل، قرار گرفتن در مسیر مناسب زندگی و...  برخوردار می‌شوند افزود: مردم ما وقتی کمک و نذوراتشان را به حرم مطهر تقدیم می‌دارند اطمینان داشته باشند که صرف بسیاری از کارهای عام المنفعه و خیر و کمک به نیازمندان واقعی می‌شود که اقدام جهت آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد از جمله این اقدامات شاخص می‌باشد.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری فارس در امور زندان‌ها نیز در این نشست گفت: آنچه که عزت و توفیق امام راحل و فرزند برومندش حاج قاسم عزیز را در استقرار و تقویت نظام اسلامی ضمانت کرد، ارادت و عشق آنان به حضرت زهرا (س) بود. 

حجت الاسلام رجایی نسب افزود: اقدامات خدام کانون‌های خدمت آستان قدس رضوی و خادم یاران این نهاد در راستای کمک به آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمد و رفع مشکلات خانواده های این افراد است که در نبود سرپرست خود با چالش‌ها و آسیب‌های متعدد روبرو هستند، این خدمت دارای برکات اجر و ارزش‌های بسیاری است. 

وی تصریح کرد: تمام خدمات خیران و شما خدام در راستای جلب رضایت و ایجاد صلح و سازش و گذشت شکات موجب رفع مشکلات نیازمندترین افراد جامعه می‌گردد و قدم‌های انسان‌هایی که در این راه حرکت می‌کنند در پل صراط نخواهد لغزید. 

گفتنی است در این آیین که در محل سالن شهید دستغیب اداره کل زندان‌های استان فارس برگزار شد، جمعی از  خادم یاران آستان قدس و یاوران ستاد دیه استان فارس نیز  تجلیل شدند.

شایان ذکر است ستادددیه استان فارس با شماره حساب 11991199/10 نزد کلیه شعبه بانک ملت و شماره کارت بانکی 6104337770030961 آماده دریافت کمک های نقدی خیرین  در امر آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمد استان فارس می باشد.