پنجشنبه 2 بهمن 1399
8:31
103در مراسمی با عنوان "نذر رهایی" در شیراز انجام شد: آزادی ۱۱۶ زندانی جرائم غیر عمد استان فارس


آزادی ۱۱۶ زندانی جرائم غیر عمد استان فارس
به گزارش روابط عمومی ستاددیه استان فارس :رئیس کل دادگستری استان فارس در مراسم آزادی ۱۱۶ زندانی جرائم غیرعمد استان فارس که به همت سپاه فجر استان، ستاد دیه و خیرین نیک اندیش فارس برگزارشد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سردار دلها، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، شهید حاج محسن فخری زاده و دیگر شهدای والا مقام نظام مقدس جمهوری اسلامی براهمیت اجرای سند تحول قضایی تأکید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین سیدکاظم موسوی در این مراسم به سند تحول قضایی که در روزهای اخیر از سوی ریاست معظم قوه قضائیه رونمایی شد اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه ها و محورهای این سند، همکاری و هم‌افزایی همه قوا است و امروز در این اقدام خداپسندانه مسئولان سازمان ها و نهاد های استان با مشارکت یکدیگر زمینه آزادی ۱۱۶ زندانی جرائم غیرعمد استان فارس به طور مستقیم و ۱۶۳ زندانی به صورت غیرمستقیم را فراهم کرده اند

 در ادامه به برخی دیگر از طرح های تحولی قوه قضائیه از جمله استفاده حداکثری از ظرفیت‌های قوه قضائیه، هوشمندسازی قوه قضائیه، مقابله با مفسدین و شناسایی بسترهای فسادزا وغیره اشاره کرد و گفت: سند تحول قضایی با اهتمام و برنامه ریزی و کار علمی مناسب تدوین شده و لازم است این اقدام مهم از طریق رسانه های جمعی و صدا و سیما توسط صاحب نظران تشریح شود.

رئیس ستاد دیه استان فارس در این مراسم ضمن قدردانی از سردار پاسدار یداله بوعلی، فرمانده سپاه فجر استان، مسئولان بسیج کارگری و بسیج حقوقدانان فارس، اعضای ستاد دیه، خیرین استان، معاونین قضایی دادگستری و مدیرکل زندان های فارس در راستای فراهم نمودن زمینه آزادی ۱۱۶ زندانی جرائم غیرعمد استان فارس تصریح کرد این اقدام نزد خداوند متعال مأجور است.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی از اهتمام ویژه مجموعه دادگستری استان فارس در زمینه آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد خبر داد و گفت: قضات فارس از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از شش هزار و دویست رای جایگزین حبس صادر نموده اند که به نسبت سال گذشته ۳۹درصد افزایش داشته است.

وی در ادامه افزود: در راستای سیاست های کلان و اجرائی قوه قضائیه به قضات تاکید شده که با استفاده از ظرفیت های قانونی زمینه آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد را فراهم و از احکام جایگزین حبس استفاده کنند.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی با اشاره به استفاده از سامانه کنترل الکترونیک زندانیان برای ۹۰ نفر از زندانیان در محیط خارج از زندان گفت: از دیگر اقدامات مهم دادگستری در این خصوص ارسال بخشنامه ای مبنی بر استفاده از تاسیسات قانونی جهت صدور ۵۰ درصدی احکام زندان به صورت باز و جهادی به تمام حوزه های قضایی است.

وی افزود: معتقدیم زندان باید برای مجرمین جرائم خشن، متجاوزین به عنف و سارقین مسلح باشد و نه مجرمین جرائم غیر عمد و مالی.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس با بیان این که تا کنون زمینه مصالحه ۴۸ پرونده قتل فراهم و رضایت اولیاء دم گرفته شده است گفت: استان فارس در زمینه صلح و سازش پرونده های قتل در کشور حائز رتبه برتر بوده و در همین راستا اهتمام و تلاش رؤسا و دادستان های حوزه های قضایی فارس و مسئولان مرکز توسعه حل اختلاف و داوری استان قابل تقدیر است.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی گفت: کمیسیون عفودادگستری فارس بسیار فعال بوده و باید تا جایی که ممکن است از این تاسیسات قانونی استفاده شود.

وی با بیان این که حضرت آیت الله دکتر رئیسی، رئیس معظم قوه قضائیه، خود به صورت هدفمند به زندان ها مراجعه و از نزدیک وضعیت مددجویان زندان ها را مورد برررسی قرار می دهد تأکید کرد: لازم است قضات استان به صورت مستمر از زندان‌ها و به خصوص بند نسوان بازدید کنند و از نزدیک در جریان مشکلات و درخواست های مددجویان قرار گیرند.

رئیس کل دادگستری فارس در ادمه افزود: در سال جاری ۲۳ هزار مورد مرخصی به زندانیان واجد شرایط داده شده که کار بسیار با ارزشی است.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی بازاجتماعی کردن مددجویان را از اقدامات مناسب زندان دانست و با اشاره به طرح غربالگری و پایش زندانیان گفت: به تازگی ۱۰۷۴ نفر از زندانیان فارس در اجرای طرح پایش زندانیان آزاد شده‌ اند.

مدیرکل زندان های فارس ضمن قدردانی از مسؤولین و خیرین استان گفت: در یک حرکت جهادی و مؤمنانه قدم بر عرصه خیر گذاشتید و به برکت خون شهید سلیمانی و نام مبارک ایشان در آزادی افراد ناتوان در پرداخت بدهکاری خود و نیازمند شرکت داشته اید.

اسحاق ابراهیمی افزود: با توجه به تفاهم نامه فی مابین سازمان بسیج مستضعفین و سازمان زندان ها با همکاری سپاه فجر و تمام ارکان سپاه و بسیج در سطح استان امروز شاهد برگزاری مراسم آزادسازی تعداد ۱۱۶ نفر از زندانیان بدهکار مالی از زندان های استان هستیم .

وی ضمن قدردانی از رئیس کل دادگستری استان درخصوص حمایت از مجموعه زندان ها در اجرای اهداف سازمانی اظهار داشت: سازمان بسیج حقوقدانان نیز در چندین مرحله با اعزام گروه های جهادی پزشکان، دندانپزشکان و مشاوران حقوقی و توزیع بسته های معیشتی بین خانواده های زندانیان با مجموعه زندان های استان مشارکت و همکاری دلسوزانه داشته اند.

مدیرکل زندان های فارس گفت: با پیگیری سپاه فجر و ستاد دیه استان این برنامه تا پایان سال ادامه دارد و مقرر شده۵۰۰ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد استان تا پایان سال آزاد شوند.

سردار بوعلی فرمانده سپاه فجر استان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سرداران شهید جبهه مقاومت و دفاع مقدس گفت: امروز یک کار خداپسندانه انجام می شود و از همه عزیزان نیکوکاری که در مسیر خیر ثابت قدم هستند تشکر می کنم و امیدوارم حسن عاقبت نصیب همه ما گردد.

سردار بوعلی افزود: قبل از اجرای نذر رهایی آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد، توضیحاتی در راستای اجرای فرامین مقام معظم رهبری در استان فارس ارائه می کنم.

وی اضافه کرد: با فراگیر شدن بیماری منحوس کرونا، مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به دلایل تبعات این بیماری همه اقشار جامعه را فراخواندند که کمک کنید و نهضت کمک های مؤمنانه در سراسر کشور و استان شروع شد و امروز این کار بابرکت در ابعاد مختلف توسعه پیدا کرده است.

فرمانده سپاه فجر استان فارس گفت: مردم استان فارس همه در عرصه میدان با حضوری پرشور، کار بزرگی رو در کمک های مؤمنانه رقم زدند و در اولین مرحله میلیون ها بسته معیشتی بین نیازمندان جامعه اهدا شد.

سردار بوعلی اظهار داشت: برای تحقق فرامین مقام معظم رهبری کار با۹ کمیته تخصصی و در حوزه های؛ معیشتی، لوازم التحریر، اشتغال، مسکن محرومین و ساخت منازل آنان، بهداشت و درمان، ازدواج آسان و آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد با عنوان نذر رهایی و ... آغاز شد و کار را همزمان با سالروز تولد حضرت زینب (س‌‌) که سرپرستی اسرا را به عهده داشتند به طور فراگیر و سراسری به نام سردار دلها سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی شروع کردیم که تا پایان سال ادامه دارد.

وی اضافه کرد: در طرح نذر رهایی، برای آزادسازی ۱۱۰ زندانی هدفگذاری شده بود و خوشبختانه امروز با همت ستاد دیه، اداره کل زندان ها، دادگستری، سپاه استان و کمک های خیرین زمینه آزادی ۱۱۶زندانی در استان فراهم شده است.

فرمانده سپاه فجر استان فارس گفت: تعداد ۱۸ نفر از زندانیان نیز در بازداشتگاه و قبل از ورود به زندان مقدمات آزادیشان فراهم شده و ۱۳ نفر نیز با مشاوره حقوقی و تسهیلات قضایی آزاد شدند.

سردار بوعلی ادامه داد: همچنین پرونده تعداد ۱۶ نفر با جرم قتل عمد با حضور حکمین قرآنی، طلاب بسیجی و امام جمعه شهرستان ها به صلح و سازش ختم شده است که در مجموع زمینه آزادی ۱۶۳ نفر از زندان های استان فراهم شده است.

همچنین تعداد ۳۲۵ بسته معیشتی با همت سپاه فجر فارس،  بسیج حقوقدانان و ستاد فرمان اجرایی امام (ره) بین زندانیان آزاد شده و خانواده های بی بضاعت زندانیان شیراز توزیع شد.