دوشنبه 23 تیر 1399
14:26
503آزادی 140 زندانی غیرعمد در دهه کرامت


دهه کرامت امسال نمایندگی‌ ستادهای دیه سراسر کشور با محوریت استان‌های قم، فارس و خراسان رضوی برنامه‌های حبس‌زدای ویژه‌ای داشتند.

به گزارش روابط عمومی ستاد دیه کشور، این نهاد حمایتی از بدو تاسیس خود تاکنون به عنوان بازوی حبس‌زدای دستگاه قضاء زمینه آزادی قریب به 140 هزار زندانی جرایم غیرعمد را فراهم نموده‌است که بدون تردید این اقدام پررنگ‌ترین فعالیت عملی در راستای کاهش جمعیت زندان‌ها است.

با  تأکیدات مکرّر مقام معظم رهبری و پیگیری مجدّانه آیت‌الله رئیسی در زمینه کاهش حداکثری محبوسان، در سال جاری که شروع هفته قوه‌قضاییه با سالروز ولادت کریمه‌ اهل‌بیت حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها تقارن داشت اغلب نمایندگی‌های ستاد دیه با برپایی آیین‌های گلریزان حضوری و مجازی نسبت به آزادی زندانیان غیرعمد اقدام نمودند.

در این میان استان‌های قم، فارس و خراسان‌رضوی  به برکت میزبانی از ذرّیه پیامبر اسلام از  شرایط ویژه‌ای برخوردار بودند و برنامه‌‌ریزی در این نمایندگی‌ها افزون بر ندامتگاه‌ها، با حفظ و رعایت اصول  بهداشتی تا بارگاه ملکوتی امام رضا، آستان مقدسه حضرت معصومه و صحن منور امامزاده شاه چراغ علیهم‌السلام نیز کشیده شد.

آزادی 33 زندانی غیرعمد در مشهد

در این راستا مدیر نمایندگی ستاد دیه خراسان‌رضوی با تقدیر از حمایت‌های خادمان آستان رضوی در راستای حمایت از زندانیان غیربزهکار گفت: همزمان با دهه کرامت و ولادت حضرت رضا علیه‌السلام به همت خیرین و کمک‌های مادی و معنوی جمعی از خدام زمینه آزادی ۳۳ زندانی جرایم غیرعمد استان خراسان رضوی در این دهه از بند رهایی یافتند.

جواد غفاریان طوسی افزود: در رسیدگی به این پرونده‌ها افزون بر 33 محکوم عائله‌مند یاد شده، با پذیرش اعسار ۱۵ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد در مجموع 48 بدهکار مالی به برکت این ایام نورانی از زندان‌های سطح استان رهایی یافتند.

رهایی 54 محکوم غیرعمد در استان فارس

در آیین گلریزانی هم که به همین مناسبت در سالن اجتماعات اداره کل زندان‌های استان فارس برگزار شد خیران شیرازی با کمک یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی خود زمینه آزادی 54 مددجوی تحت حمایت ستاد دیه را فراهم نمودند.

حجت‌الاسلام سید کاظم موسوی رئیس کل دادگستری و رئیس هیات امناء ستاد دیه فارس در این مراسم با اشاره به عملکرد این مجموعه مردم نهاد در حوزهحمایت از دربندان دردمند گفت: با همت مردم نوعدوست در سالی که گذشت زمینه آزادی ۵۵۰ نفر و از ابتدای سال‌جاری نیز مقدمات رهایی 95 بدهکار مالی و دیه ناشی از حوادث کارگاهی یا سوانح رانندگی را فراهم شده است.

وی افزود: هم‌اکنون تعداد ۸۲۵ زندانی جرایم غیرعمد در زندان‌های استان فارس تحمل حبس می‌کنند که از این تعداد بدهی ۵۱ نفر کمتر از ۲۰میلیون است.

استخلاص 7 بدهکار مالی با کمک 190 میلیونی خیرین استان قم

نیکوکاران استان قم نیز با وجود مشکلات پیش آمده به دلیل شیوع ویروس کرونا در اجرای این طرح عیدانه فعال بوده و با اهدای کمک 190 میلیون تومانی خود زمینه آزادی هفت نفر از بدهکاران مالی این استان را فراهم نموند.

رضا مرادی‌پور مدیر نمایندگی ستاد دیه استان با اعلام این خبر گفت: کل بدهی این زندانیان رقمی بالغ بر 347 میلیون تومان بود که از این مبلغ یکصد میلیون تومان را شکات خصوصی پرونده‌ها در قالب جلسات صلح و سازش گذشت نمودند.

دیگر نمایندگی‌های ستاد دیه نیز با عنایت به ظرفیت استانی ضمن برپایی آیین‌های گلریزانی در گود زورخانه یا سالن اجتماعات زندان‌های مرکزی در مجموع زمینه آزادی 140 زندانی غیرعمد را فراهم نموده‌اند که میانگین بدهی این افراد رقمی بالغ بر 16 میلیون تومان گزارش شده است.