شنبه 2 دی 1396
9:26
712نشست هیئت امناء ستاد دیه استان فارس


به گزارش روابط عمومی ستاد دیه استان فارس ، علی القاصی مهر رئیس کل دادگستری و رئیس هیئت امناء ستاد دیه فارس در نشست هیئت امناء ستاد دیه استان خبر داد: از ابتدای سال تاکنون تعداد کثیری از زندانیان جرائم غیرعمد با جذب کمک های خیرین آزاد شدند.

علی القاصی مهر رئیس کل دادگستری و رئیس هیئت امناء ستاد دیه فارس در نشست اعضای هیئت امناء ستاد مردمی دیه استان که با حضور دادستان عمومی و انقلاب شیراز، مدیرکل زندان های فارس و نائب رئیس هیات امناء ستاد دیه فارس ، مسئولین صدا و سیمای مرکز فارس، اعضای هیئت امناء ستاد دیه و جمعی از خیرین برگزار شد؛ گفت: جامعه هدف ما در حوزه کیفری در ارتباط با ستاد دیه، افرادی هستند که به دلیل الزامات قانونی و به دلیل محکومیت های صرفاً مالی، مهریه، نفقه و تصادف گرفتار زندان شده اند و باید به گونه ای برنامه ریزی شود که خانواده های این افراد کمتر دچار آسیب شوند.

نماینده عالی قوه قضائیه در فارس افزود: بخشی از ریشه و مبنای این جرائم، به کارکردهای جامعه مرتبط است به طور مثال وقوع بسیاری از تصادفات به دلیل عدم وجود استاندارد جاده ها است.

 

القاصی مهر بخشی دیگری از این جرائم را ناشی از شیوع مواد مخدر در جامعه دانست و تصریح کرد: همین امر زمینه اختلافات خانوادگی و بروز و گسترش پدیده طلاق را فراهم ساخته است.

وی همچنین به عدم همخوانی و تناسب قوانین با شرایط و نیاز جامعه اشاره کرد و تأکید کرد: متأسفانه در جهت کمک به این دسته از زندانیان اعتبارات دولت کفایت حمایت این افراد از جامعه را ندارد بنابراین وظیفه اجتماعی و حس نوع دوستی بیشتر افراد جامعه را می طلبد که عدالت و مساوات در جامعه برقرار شود و فاصله بین فقیر و غنی کاهش یابد..

 

رئیس کل دادگستری استان فارس با طرح این سؤال که چقدر مدیران ما توانسته اند خلاء های موجود در جامعه را از بین ببرند؟ گفت: با اقدامات کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی و نهادهای حمایتی و ستاد دیه با همت خیرین و نیک اندیشان جامعه تا حدودی به این افراد مساعدت شده است به نحوی که از ابتدای سال تاکنون ۶۰۰ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد با جذب کمک های خیرین و پیگیری در جهت مصالحه و تخفیف از شکات از زندان آزاد شده اند که مدیریت این امر به نوبه خود کار بسیار بزرگ و اثرگذاری است و این پیگیری ها باید تداوم یابد.

 

القاصی مهر تأکید کرد: استان فارس از ظرفیت خوب خیرین و نیک اندیشان در حوزه سلامت، مدرسه سازی وسایر حوزه ها برخوردار است اما مهم این است که چقدر توانسته ایم از ظرفیت این انسان های بزرگ و نیک اندیش در حوزه کمک به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد استفاده نمائیم.

 

وی ادامه داد: کارگروه هایی در مجموعه قضایی استان تشکیل و پرونده های جرایم مالی و غیرعمد را بررسی و پیگیری می کنند که با تداوم این جلسات و فعالیت های ستاد دیه و همچنین اطلاع رسانی مناسب می توان زمینه فرهنگ سازی مناسب در جهت کمک به زندانیان جرائم غیر عمد را فراهم کرد. القاصی همچنین خاطر نشان کرد: تبلیغات و اطلاع رسانی در این امر مهم و حیاتی است و نباید امر تبلیغات صرفاً به جشن گلریزان معطوف شود.

 

القاصی مهر ادامه داد: در عین حال تعدادی از زندانیان به مفهوم واقعی مجرم نیستند بلکه به دلیل عدم توانایی مالی به زندان ورود پیدا کرده اند و علاوه بر اینکه خود آنان از نظر روحی آسیب می بینند، خانواده های آنان نیز با روی آوردن به مشاغل کاذب باعث تکمیل چرخه جرم شده و به جرائم دیگری روی می آورند و از طرفی دیگر، شکات این دسته از افراد نیز نیازمند و یا دچار نقص عضو شده اند و نیاز به کمک دارد و در این معادله، هم شاکی و هم متهم آسیب دیده اند و به حمایت نیاز دارند.

وی در ادامه خطاب به خیرین و نیک اندیشان در امر آزاد سازی زندانیان جرائم غیر عمد گفت: کار شما معامله با خدا است و معامله با خدا ، دارای منفعت زیادی است و اگر بتوانیم یک زندانی را آزاد کنیم اجر و ثواب آن به مراتب بیشتر از بسیاری دیگر از اقدامات خیرخواهانه است.

در این نشست سید حشمت اله حیات الغیب مدیرکل زندان های فارس و نائب رئیس هیات امناء ستاد دیه فارس نیز گفت: آمار ورودی زندانیان جرائم غیرعمد از ابتدای سال ، ۲۵۷۹نفر است و در حال حاضر ۱۲۳۲نفر به جرم محکومیت های مالی و جرایم غیرعمد در زندان های استان تحمل کیفر می کنند.

مدیرکل زندان های فارس افزود: تعداد ۲۶۳نفر به جرم مهریه، ۸۲۱ نفر به دلیل محکومیت مالی و ۹۶ نفر به دلیل تصادف و ۵۲نفر نیز با حوادث کارگاهی مجرم شناخته شده اند و در زندان های استان تحمل حبس می کنند .

وی اضافه کرد: متأسفانه در زمینه مهریه و مالی، استان فارس در سطح کشور در صدر قرار دارد و در زمینه تصادف، سومین استان کشور می باشد.

 

.

مدیرکل زندان های فارس یادآور شد: از ابتدای سال جاری، با پذیرش اعسار ۸۰۰ نفر از زندانیان و با همکاری شوراهای حل اختلاف در زمینه مصالحه و سازش، و تخفیف از شکات زمینه آزادی تعدادی زیادی از زندانیان فراهم شده است.

سید حسین حقایقی قائم مقام صدا و سیمای مرکز فارس نیز در این جلسه گفت: یکی از مأموریت های شبکه های استانی، ارتباط بین مردم و حاکمیت است.

قائم مقام صدا و سیمای مرکز فارس گفت: در بخش اطلاع رسانی، مدلی برای بیان مسائل و مشکلات مردم طراحی شده است و هر زمانی که از ظرفیت مردم استفاده شده بازخورد خوبی در سطح جامعه داشته ایم.

حجت الاسلام موسوی انور امام جمعه سپیدان نیز که با تعدادی از خیرین این شهرستان در این نشست حضور داشت گفت: هرکجا مدیریت جهادی و دلسوزانه اعمال شود نتیجه آن اثربخش خواهد بود.

امام جمعه سپیدان افزود: در بازدید از زندان دریافتیم که زندان به دانشگاه تبدیل شده است و این سؤال را به ذهن متبادر می کند که آیا رعایت حقوق زندانیان در زندان های آمریکا که مدعی حقوق بشر است نیز به همین اندازه اجرا می شود؟

وی تأکید کرد: یکی از وظایف رسانه ها این است که این واقعیت ها را به مردم بگویند. خدمت کردن به این افراد یعنی احیاء کردن افراد که این امر دارای ثواب دنیوی و اخروی بسیار است.

حجت الاسلام موسوی انور یادآور شد: با همت خیرین شهرستان، زمینه آزادی تعدادی از زندانیان زیر۱۰۰میلیون ریال بدهی را فراهم می آورند و اشتغال این افراد پس از آزادی را نیز ساماندهی می نمایند.

شایان ذکر است در پایان نشست از مدیر و معاونین سازمان صدا وسیمای مرکز فارس ، عوامل تولید و کارگردانی، تصویربرداری که در برنامه “مهمونی” شبکه فارس در ایام ماه مبارک رمضان زمینه آزادی تعدادی از زندانیان را فراهم آورده بودند و تعدادی از خیرین با اهدای لوح سپاس از طرف رئیس کل دادگستری فارس قدردانی گردید.

همچنیندر این جلسه رئیس کل دادگستری و رئیس هیات امناء ستاد دیه استان در راستای ساماندهی خیرین پیشنهاد راه اندازی مجمع خیرین ستاد دیه را ارائه نمودند که در این راستا مقرر گردید جلسه هم اندیشی و گلریزان در دی ماه برگذار گردد.